Japonská inflace, poptávka po práci a průmysl signalizují silné oživení ekonomiky

Domu Novinky Japonská inflace, poptávka po práci a průmysl signalizují silné oživení ekonomiky
Základní hodnota japonské inflace v srpnu zrychlila růst, průmyslová produkce rostla více než se očekávalo, poptávka po aktivech práce byla nejsilnější za více než 40 let, což naznačuje silný impuls pro třetí světové hospodářství. Celá řada dat může vytvořit hybnou sílu optimismu ohledně vyhlídek růstu, i když rozhodnutí premiéra Shinza Abeho o předčasných volbách zvýšilo míru nejistoty ohledně hospodářské politiky.

Existují také určité obavy o měnovou politiku obecně, protože poslední zasedání Bank of Japan ukázalo, že jeden z členů představenstva chtěl rozšířit pobídky, protože spotřebitelská inflace zůstala daleko od cíle 2% centrální banky. Základní hodnota indexu spotřebitelských cen (CPI), která zahrnuje ceny ropných produktů, ale nezahrnuje těkavé čerstvé potraviny, vzrostla o 0,7%, což odpovídá průměrnému tržnímu odhadu. Po 0,5% růstu v červenci to byl osmý měsíc po sobě.

Průmyslová výroba vykázala v srpnu od loňského měsíce výraznější růst o 2,1%, jelikož výrobci stavebních strojů, automobilů a elektronických součástek vyráběli více zboží. Průmysloví znalci, u nichž vládla vláda, očekávají v září pokles výroby o 1,9% a v říjnu pak o 3,5%. Nicméně růst cen a mezd zůstal slabý a společnosti se stále bojí platit svým zaměstnancům více, což opět nutí centrální banku odložit další plány na dosažení cílů masivního pobídkového programu zahájeného v roce 2013. Japonská banka na konci fiskálního roku 2020 očekává, že inflace dosáhne 2%, a argumentuje tím, že růst trhu práce a silný hospodářský růst budou postupně vést k silnějším cenám.